Mobilbahis Giris

Dünya Kupası Gol Kralları “Çok Kral Adamlar”


Dünya kupası bünyesinde mücadele eden Brezilya, İngiltere, Arjantin, İngiltere, Almanya gibi ülkelerde gol ve asist kralları dikkat çekiyor. Hücum futbolu oynayan ülkelerde oynanan oyun yapısı, Brezilya’nın 5 adet gol kralı çıkarmasını sağladı. Frikikten atılan gol sayıları, penaltıdan atılan goller, kendi kalesine en çok gol atan oyuncularla ilgili de kayıtlar tutulmuştur. Genellikle 5 ve üzerinde gole sahip olan futbolcular, turnuvadaki maç başına gol ortalaması 2,5 ve üzerinde değilse kral olmayı başarıyor. Dünya Kupası Gol Kralları “Çok Kral Adamlar” listesini sizler için derledik.

İlk Gol Kralı

Dünya Kupası tarihindeki ilk gol kralı Arjantin milli takımından Guillermo Stabile olarak tarihe adını yazdırdı. Guillermo Stabile’nin attığı 8 gol, 1930 yılında kral oldular. İkinci kral 5 golle Çekoslavak Oldrich Nejedly olurken, 1938 yılında ise Brezilya milli takım futbolcusu Leonidas 7 golle birincilik elde edildi.

İlk gol kralı olarak adını tarihe yazdıran futbolcudan bu yana 19 turnuvada toplamda 28 farklı isim son derece önemli katkılarla takımlarını zafere taşıdılar. Takımını şampiyonluğa ulaştıran oyuncular olduğu gibi, kral olmasına rağmen şampiyon olamayanlar da bulunuyor.

Brezilya’dan 5 Gol Kralı

Brezilya’da şampiyonluk sayılarının fazla olması,hücumda son derece yetenekli isimler yetiştiren bir ülke olması nedeniyle bu alandaki en zengin ülkelerin başında yer aldı. 28 Gol kralı çıkarılan 19 turnuva boyunca toplamda beş gol kralını Brezilya çıkarmayı başardı. Brezilya’nın orta saha, kanat oyuncuları ve santraforları 5’in üzerindeki gol sayılarıyla kral oldular.

Pele Ve Maradona Kral Olamadı

Pele ve Maradona dünyanın en iyi oyuncuları arasında gösteriliyor olsa dahi, Dünya Kupası performansları beklendiği kadar iyi değildi. Oynadıkları maçlarda gol ile takımlarına katkıda bulundular fakat Dünya kupası müsabakalarında gol kralı olarak özel unvana sahip olamadılar. Maradona’nın oynadığı müsabakalarda takımına 21 maçta yaptığı 8 gol katkısı, kral olması için yetmedi.

Dünya’nın en çok gol atan oyuncularından biri olan Pele de ligde ve kupada son derece başarılı sonuçlar alıyordu fakat Dünya Kupası bünyesinde oynanan 14 müsabakada sadece 12 golle takımına katkı sağlayabildi. Dünya kupası müsabakaları sayesinde Brezilya ve Almanya


log in

reset password

Back to
log in