Mobilbahis Giris

Dünya Kupalarının En Hızlı Golleri


Dünya kupası 2018 yılında Rusya’da düzenlenecek ve ülke olarak da katılmak için bugünlerde mücadele veriyoruz. Kupa tarihinde A Milli Futbol Takımımız iki kez bu organizasyona katılma başarısını gösterdi. En son katıldığımız turnuva ise 2002 yılında Güney Kore ve Japonya ortaklığı ile düzenlenen ve üçüncü olduğumuz organizasyondu. Bütün Türkiye’nin tek yürek olduğu ender zamanlardan biri de bu döneme denk gelmektedir. Hatırlayanlar bilirler, o dönem günlük hayatın bütün akışı dünya kupasına göre düzenlenmişti. Birçok karşılaşmayı şehir meydanlarına konulan dev ekranlarda kalabalıklar haline izlemiştik. Akıllarda kalan en özel hatıralardan biri de Hakan Şükür’ün Güney Kore karşısında kaydettiği goldü. Dünya kupalarının en hızlı golleri arasında yer alan bu gol maçın hemen başında ve kronometre henüz 10.89 ‘uncu saniyeyi gösterirken atılmıştı.

Dünya kupası 2018 heyecanına adım adım yaklaşırken birlikte atılan en hızlı golleri tekrar hatırlayalım.

Eleme Maçlarında Atılan En Hızlı Gol

Dünya kupalarının en hızlı golleri sıralaması yapılırken uluslar arası istatistik standartlarında bazı kategoriler belirlenir ve rekorlar bu kategorilere göre kaydedilir. Finaller aşamasına gelmeden yani eleme ya da grup maçlarında atılan gollerin arasında en hızlı olanlar ayrı bir grupta incelenir.

2016 yılına kadar eleme maçlarında atılan en hızlı gol rekoru 1994 yılına aitti. Genelde farklı alandaki başarısızlıkları ile meşhur olan San Marino yaklaşık 12 yıl dünya kupası elemelerinde atılan en hızlı gol rekorunu elinde bulundurmuştu. İngiltere ile karşılaşan San Marino maçın 8.3’üncü saniyesinde topu ağlarla buluşturmayı başararak ülke tarihinin en önemli başarılarından birine imza atmıştı. San Marino’lu futbolcu Davide Gualtieri bu alanda ülkesinin gurur kaynağı haline gelmişti. Fakat aradan geçen 12 yılın ardından bir futbol mucizesi daha gerçekleşti ve dünya kupası elemelerinde atılan en hızlı gol rekoru el değiştirdi.

2018 Dünya Kupası elemelerinde H grubunda mücadele eden Belçika ve Cebelitarık karşı karşıya geldi. Cebelitarık’ın ev sahipliğinde yapılan mücadelede kimsenin beklemediği bir şey gerçekleşti. Hakem düdüğü çaldıktan 8.1 saniye sonra Cebelitarık ağları rekor bir gole sahne oldu. O dönem İngiltere Premier Lig kulüplerinden Cyrstal Palace forması giyen Christian Beneke maç başlar başlamaz attığı golle şaşkın bakışlar arasında yeni rekorun sahibi oldu.

Final Maçlarında Atılan En Hızlı Gol

Japonya ve Güney Kore ortaklığı ile düzenlenen 2002 Dünya Kupası Türk Milli takımı için tarihinde unutulmayacak izler bıraktı. Ülke futbol tarihinin en büyük başarısı olan dünya üçüncülüğü bu turnuvada kazanıldı. Bu başarının yanı sıra hafızalardan silinmeyecek bir görüntü de yaşandı. Ev sahiplerinden biri olan Güney Kore ile karşılaştığımız maçta henüz 10.89’uncu saniyede topu ağlarla buluşturan Hakan Şükür’ün golü dünya kupasının en hızlı golleri listesinde bir numaraya yerleşti.


log in

reset password

Back to
log in