Mobilbahis Giris

Dünya Kupası Geçmişi Ve Dünya Kupalarında Türkiye


Dünya kupası geçmişi ve dünya kupalarında Türkiye denince çoğumuzun aklına 2002 yılında A Milli Futbol Takımı’nın yakaladığı başarı geliyor. Güney Kore Ve Japonya ortaklığı ile düzenlenen turnuvada Şenol Güneş önderliğindeki milli takımımız üçüncü olarak hepimize büyük bir mutluluk yaşatmış ve her yaştan her kesimden insanı sokaklara dökmüştü. Saat farkı nedeniyle birçok maçımız gündüz saatlerine denk geliyordu ve yaşı müsaade edenler hatırlar, o dönemde okullarda dersler işlenmiyor, dükkanlar kepenk kapatıyordu. Şehir meydanlarına kurulan dev ekranlar önünde geniş kalabalıklar maçları hep birlikte izliyordu.

Dünya Kupası 2018 yılında tarihinde ilk kez Rusya’da yapılacak. Ülke olarak bu dönemlerde katılma mücadelesi verdiğimiz bu en büyük futbol organizasyonunun geçmişini şöyle bir irdeleyelim.

İlk Turnuva Heyecanı

28 Mayıs 1928 tarihinde Uluslar arası Futbol Federasyonları Birliği yani bilinen adı ile FIFA Hollanda’nın Amsterdam kentinde toplanmış ve görüşmeler sonrasında 1930 yılında bir Dünya Kupası organizasyonu yapmaya karar vermiştir. Kupanın ilk adresi o dönem futbol camiasında bir efsane olan Uruguay olarak belirlenmiştir.

Şimdiki dönemin aksine o yıllarda katılmak için bu kadar çaba sarf edilmiyordu elbette. Bir çok ülkeye FIFA tarafından turnuvaya katılmaları için davet gönderildi. Turnuvanın başlamasına bir ay kadar bir süre kalmasına rağmen hiçbir Avrupa takımı turnuvaya katılacağı yönünde bir görüş ifade etmemişti. Çünkü bahsi geçen yıllarda Uruguay’a seyahat etmek oldukça meşakkatli ve pahalı bir olaydı. Yine de dönemin FIFA başkanı Jules Rimet’in ikna çabaları sonuç vermiş ve Avrupa’dan Belçika, Romanya, Yugoslavya ve Fransa olmak üzere toplam 4 tane takım kupaya katılma kararı almıştı. Böyle dördü Avrupa’dan, yedisi Güney Amerika’dan ve ikisi Kuzey Amerika’dan olmak üzere toplam 13 tane ülkenin erkek milli futbol takımları düzenlenen organizasyona katılıyordu. Dünya kupası geçmişi ve dünya kupalarında Türkiye adı henüz o dönemlerde bu ülkeler ile yan yana anılmıyordu. Arjantin ve Uruguay arasında oynanan final maçını kazanan Uruguay hem kendi ülkesinin hem de dünya futbol tarihinin ilk dünya kupasını müzesine götürdü

Türkiye’nin Dünya Kupası Tarihi

Yaklaşık 90 yıllık tarihi olan milli futbol takımımız bugüne kadar düzenlenen dünya kupası organizasyonlarının yalnızca iki tanesine katılma şansı yakalayabildi. 1954 yılında İsviçre’de düzenlenen turnuva, ülke olarak katıldığımız ilk dünya kupası olarak kayıtlara geçmiştir. Kupa finallerinde ilk maçta Almanya ile karşılaşan milliler sahadan 4-1 lik bir yenilgi ile ayrıldı. İkinci maçta Güney Kore’yi 7-0 mağlup etmeyi başardı. Ancak statü gereği tekrar Almanya ile oynayan milli takımımız 7-2 lik bir mağlubiyet alarak kupaya veda etmek zorunda kaldı. Dünya kupası geçmişi ve dünya kupalarında Türkiye denince akıllarda daha fazla figür oluşması için umarız Dünya Kupası 2018 hepimizde daha iyi anılar bırakır.


log in

reset password

Back to
log in