Mobilbahis Giris

Dünya Kupalarının En Çok Gol Atan Takımı


1930 yılında Uruguay ev sahipliğinde düzenlenen ilk dünya kupasında Fransız futbolcu Lucien Laurent tarafından Meksika’ya atılan ilk golden sonra bir daha kapanmasını kimsenin istemediği bir perde aralanmış oldu. Dünya Kupası 2018 yılında Rusya’da düzenlenecek ve dünyadaki bütün futbol severler heyecanla bu organizasyonu bekliyor. Ülke olarak katılma yolunda büyük mücadele verdiğimiz bu futbol festivali için geri sayım başlamışken dünya kupalarının en çok gol atan takımı gibi bilgileri içeren bir rekor listesi hazırlamak istedik. Gelin dünya kupasının altın harflerle oluşmuş tarihinde birlikte bir kısa bir yolculuğa çıkalım.

Gol Denince Almanya

1930 yılında başlayıp 87 yıldır devam eden dünyanın bu en büyük spor organizasyonunda kalabalıkları aynı anda coşturan şey tabi ki atılan goller. Katıldığı turnuvalarda bugüne kadar 4 kez kupayı kaldıran ve 5 kupa ile lider pozisyonda olan Brezilya’yı takip edenler arasında yer alan Almanya, kupa tarihinde bugüne kadar kaydettiği toplam 224 gol ile dünya kupalarının en çok gol atan takımı olarak zirvede bulunuyor. Bireysel olarak da gol alanındaki zirvenin sahibi yine bir alman futbolcu olarak göze çarpıyor. 2014 yılında Brezilyalı Ronaldo’nun 15 gollük rekorunu kırmayı başaran Klose toplamda ulaştığı 16 gol ile Dünya Kupası tarihinin en golcü futbolcusu durumunda.

Kupanın Rekorları

Şu ana kadar en çok gol izlenen turnuva 1998 yılındaki Fransa Dünya Kupası. Turnuvada toplamda 171 gol atılmıştı. Maç başına gol ortalaması olarak en yüksek rakama ise bizim de katıldığımız ilk turnuva olan 1954 İsviçre Dünya Kupası’nda ulaşılmıştır. Maç başına ortalama 5.4 gol ile kırılması imkansıza yakın bir rekora imza atılmıştır.

Dünya kupası tarihinde bir maçta en çok gol atan takım 1982 yılında El Salvador karşısında aldığı 10-1 lik galibiyet ile Macaristan. Toplam gol sayısı bakımından da en çok gole sahne olan maç ortalamadan da anlaşılacağı üzere 1954’ te İsviçre’de oynanmıştır. Avusturya ile ev sahibi İsviçre arasında oynanan karşılaşma 7-5 sona ermiş ve atılan 12 gol ile rekorun sahibi olmuştur.

Final maçlarına geldiğimizde en çok gol atılan maç olarak sanılanın aksine 1954 yılına değil 4 yıl sonrasına gidiyoruz. 1958 yılında Brezilya ile İsveç maçı 5-2 sona eren maç en çok gol atılan final maçı olarak tarihe geçmiştir. Attığı 5 gol ile Brezilya final maçında en çok gol atan takım ünvanına da sahiptir. Aynı yıl turnuvada attığı 13 gol ile bir organizasyonda atılan en fazla gol rekoru da Fransız futbolcu Just Fontaine’e aittir. Şampiyon olarak dünya kupalarının en çok gol atan takımı ise 1954’te attığı 25 golle Federal Almanya’dır.


log in

reset password

Back to
log in