Mobilbahis Giris

Dünya Kupasının Gol Kralları ve Ülkeleri


Dünya kupasının gol kralları ve ülkeleri bu eşsiz futbol resitalinin en çok konuşulan konuları arasında yer alır. Bazen bütün bir ülkeyi aynı anda havalara uçuran meşin yuvarlak, usta ayakların kontrolü altında seyredildiğinde alınan hazır da ikiye katlar. Biraz abartıyorsun diyenler var ise 2002 yılında İlhan Mansız’ın attığı gollerini şöyle bir hatırlasınlar.

Dünya Kupası 2018 Rusya’nın ev sahipliğinde 21. kez düzenlenecek. Bu futbol şölenini daha anlamlı bir hale getiren golcüleri şöyle bir hatırlayalım.

İlk Kral Arjantin’den

1930 yılında düzenlenen ilk dünya kupası Uruguay ev sahipliğinde yapılmıştı ve Uruguay kupanın da ilk sahibi olmuştu. Turnuvada final oynayan Arjantin Milli Takımı kadrosunda yer alan Guillermo Stabile attığı 13 golle dünya kupası tarihindeki ilk gol kralı olarak kayıtlara geçti.

Kronolojik listede ikinci sırada o dönemki adı ile Çekoslovakya kadrosundan Oldrich Nejedly yer alıyor. 1934 yılında İtalya’da düzenlenen turnuvada 5 gol atarak gol krallığına uzanan Çek futbolcuyu 1938 yılında 7 gol atarak zirveye yerleşen Brezilyalı Leonidas takip ediyor.

Futbola Zorunlu Savaş Molası

Normal şartlarda 4 yılda bir düzenlenmesi planlanan kupaya 1938 yılından sonra İkinci Dünya Savaşı nedeni ile 12 yıllık bir ara verilmek zorunda kalındı. 1950 yılına gelindiğinde Brezilya ev sahipliğinde düzenlenen turnuvada zafere uzanan bir kez daha Uruguay olmuştu. Gol karalığında ise yine bir Brezilyalı isim olan Ademir 7 golle zirveye oturmuştu. Bu tarihten sonra dünya kupasının gol kralları ve ülkeleri düzenli olarak 4 yılda bir belirlenmiş oldu. Bakalım Dünya Kupası 2018‘de hangi isim kral olarak ilan edilecek?

Ülke olarak katıldığımız ilk dünya kupası olan 1954’te gol kralı olan isim 11 golle Macaristan’dan Sandor Kocsis olurken 1958’de de Fransız oyuncu 13 golle Just Fontaine oluyordu. 1962 yılında ise 4 gol atan 6 oyuncu krallığı paylaşıyordu. 1966’da Portekiz efsanesi Eusebio 9 golle yıldızlaşırken 1970’de attığı 10 gol ile bu kez bir Alman efsanesi olan Gerd Muller sahne alıyordu.

1974’te Polonyalı futbolcu Grzegorz Lato, 78’de Arjantinli Mario Kempez, 82’de İtalyan Paulo Rossi ve 1986’da da İngiltere’den Gary Lineker sırasıyla gol krallığında bulunan isimlerdir. 1990 yılında ev sahibi İtalya kupayı Almanya’ya bıraksa da gol kralı listesinde 6 golle Salvatore Schillaci zirvede bulunuyordu. 1994 ABD’de Bulgar Stoichkov, 1998 Fransa’da Hırvat Davor Suker, 2002’de sambacı Ronaldo, 2006’da Alman Miroslav Klose ve 2010 yılında da tanıdık bir isim olan Hollandalı Wesley Sneijder en çok fileleri sarsan isimler arasında yer alıyor.

Dünya kupasının gol kralları ve ülkeleri listesine en son giren isim ise 2014 performansı ile Kolombiyalı James Rodriguez oldu. Bugüne kadar en çok gol atan isim ise toplamda attığı 16 gol ile Miroslav Klose.


log in

reset password

Back to
log in