Mobilbahis Giris

Bu Zamana Kadar Dünya Kupasını Kazanan Ülkeler


Gezegenimizin en büyük futbol organizasyonu için artık geriye sayım başladı diyebiliriz. Dünya Kupası 2018 yılında Rusya’da düzenlenecek turnuva ile bir kez daha sahibini bulacak. Ülke olarak milimetrik puan hesaplamaları ile boğuşarak katılmaya çalıştığımız bu görkemli futbol festivali 87 yıllık bir geçmişe sahip. 1930 yılında Uruguay’da başlayan macera yılların eskitemediği bir heyecana sahne oluyor. Bu zamana kadar dünya kupasını kazanan ülkeler arasında yer almasak da 2002 yılında yaşadığımız üçüncülüğün tadı damaklarımıza kazınmış durumda. Şöyle kısa bir yolculuğa çıkarak bu büyük kupanın sahiplerine doğru uzanmaya çalışalım.

İlk Kupa Ev Sahibinin

Yolculuk şartlarının zor olması ve maddi imkansızlıklar sebebi ile Avrupa sınırları içinden yalnızca 4 ülkenin katılabildiği 1930 Dünya Kupası toplamda 13 takımın katılımı ile Uruguay ev sahipliğinde gerçekleşmiştir. Kupanın finalinde Arjantin ile karşılaşan Uruguay 4-2 lik skorla rakibini mağlup ederek tarihteki ilk dünya kupasını müzesine götürmüştür. 1934 yılında düzenlenen ikinci turnuvada da yine bir ev sahibi kupaya uzanan taraf olmuştur. Çekoslovakya ile karşılaşan İtalya 2-1 lik bir skor alarak dünya kupasının sahibi olmuştur. Aradan geçen 4 yılın ardından 1938 yılında bu kez Fransa ev sahipliğinde düzenlenen turnuvada ev sahibinin kupayı alma geleneği erken bozulmuş ve İtalya Macaristan karşısında aldığı 4-2 lik galibiyet ile kupayı ikinci kez sırtlayan ülke olmuştur.

Bu zamana kadar dünya kupasını kazanan ülkeler için sabit hale getirilmeye çalışılan 4 yıllık periyot, araya İkinci Dünya Savaşı’nın girmesi ile sekteye uğramış ve 12 yıl sonra 1950 yılında bir dünya kupası düzenlenebilmişti. Bu kez ev sahibi olan Brezilya kupayı almak üzere derken finalde Uruguay 2-1’lik bir çelme takmış ve kupayı ikinci kez almıştı. 1954’te kupa Avrupa’ya tekrar taşınmıştı. İsviçre’de düzenlenen turnuvada Macaristan karşısında sahadan 3-2’lik bir skorla ayrılan Federal Almanya kupanın sahibi oluyordu ve bu turnuva ülke olarak katıldığımız ilk turnuva olarak tarihe geçiyordu.

Brezilya’nın Ayak Sesleri

1958 ve 1962 yılları Brezilyanın futbol dünyasına koyduğu ambargo ile geçiyordu. Bu tarihlerde kupaya iki kez üst üste uzanan ülke 1966’da sahneyi İngiltere’ye bıraktıktan sonra 1970 yılında tekrar mikrofonu alıyordu.

1974’te ilk ev sahipliğini yapan Federal Almanya kupaya ikinci kez uzanırken, ev sahibi geleneği 1978’de Arjantin ile tekrar hatırlanıyordu. 1982 yılında İtalya kupaya uzanırken 1986 yılında Maradona’lı Arjantin dünyayı sarsmayı başarmıştı. 1990’da bu kez başındaki federal ibaresi kalkan Almanya bir kez daha kupaya uzanan ülke oluyordu.

1994’te ilk kez ABD’de düzenlenen kupayı Brezilya kazandı. 1998 dünya kupasını bir kez daha ev sahibi olan Fransa mutlu sona ulaştı. Yeni yüzyılın ilk dünya kupası tarihi olan 2002 ülke olarak büyük mutluluk yaşadı. 2006’da İtalya ve 2010’da İspanya zaferlerinden sonra 2014 yılında kupayı müzesine Almanya bu zamana kadar dünya kupasını kazanan ülkeler arasında 5 kupa ile zirvede bulunan Brezilya’ya 4 kupa ile bir adım daha yaklaşmış oldu.


log in

reset password

Back to
log in