Mobilbahis Giris

Dünya Kupalarında Bugüne Kadar Kullanılan Toplar


Dünya üzerindeki futbol gündemi her dört yılda bir yapılan dünya kupası organizasyonları ile belirleniyor. Bir uygulama en ciddi şekilde bu organizasyonda deneniyor. Altın gol, uzatmalar, seri penaltı vuruşları ve serbest vuruş boyası gibi futbola gelen yenilikler ilk kez dünya kupasında popüler oluyor ve dünyanın diğer futbol alanlarına dağılıyor. Dünya kupası 2018 yılında ilk kez video hakem uygulamasına da ev sahipliği yapacak. Bunun dışında dünya kupalarında bugüne kadar kullanılan toplar gibi malzemeler yönünden de bu turnuva öncülük vazifesi yapmaya devam ediyor.

Meşin Yuvarlağın Gelişimi

Tarihin ilk dünya kupası organizasyonu olan 1930 Uruguay dünya kupası iki adet top kullanımına sahne olmuştur. Üzerinde herhangi bir logo ya da baskı olmayan bu topların adı da bilinmiyor. Zaten o dönemde maddi olanakların yeterli olmaması nedeni ile bir çok ülke daveti geri çevirmek zorunda kalmış ve 4 tanesi Avrupa’dan olmak üzere toplam 13 takımın yer aldığı bir turnuva düzenlenmişti.

İlk Resmi İsimli Top

1934 yılında İtalya’da düzenlenen organizasyona geldiğimizde ise bir tık daha organize bir yapı görüyoruz. Burada kullanılan topun adı Federale 102 olarak biliniyor. İtalya kendi imalatı olan bu top ile şampiyonluk yolunda büyük bir avantaj sağlamış olarak kabul ediliyor. Dikkat çekici olan şey ise topun bir sibobu olmadığı için sahada maç arasında şişirilmesi gerektiği idi.

Dünya kupalarında bugüne kadar kullanılan toplar arasına 1938 yılında Fransa’nın ev sahipliğindeki turnuvada Allen isimli dikişli bir top katıldıı. Bu turnuvadan sonra İkinci Dünya Savaşı nedeni ile kupaya ara verildi.

1950 yılına gelindiğinde biraz daha gelişmiş bir top kullanıldı. Bu topta sibop vardı ve genellikle maçı tamamlamayı başarıyordu. 1954 yılında ise Sport Koss firması tarafından turnuvaya özel bir top tasarlandı. Diğer toplara nazaran daha güzel görünen bu topum üzerinde Swiss World Champion Match Ball yazıyordu. Bu turnuva aynı zamanda Türkiye’nin katıldığı ilk dünya kupasıdır.

1958 yılında Pele efsanesinin doğuşuna tanıklık edilen organizasyonda Crack isimli bir şirket tarafından düzenlenen toplar kullanıldı.

Teknolojinin Topa Etkisi

1962 yılında bugünkü futbol toplarının ilham kaynağı olan Santiago isimli meşin yuvarlak görücüye çıktı. Böylece ünlü spor markası Adidas ilk kez bir organizasyonda fiilen varlık göstermiş oldu.

50 yılı aşkın süredir dünya kupalarının resmi top seçiminde Adidas hakimiyeti yaşanıyor. 2002 yılında seçilen Fevernova isimli top o dönem futbolcular tarafından hafif olduğu yönünde eleştirilere maruz kalmıştı. 2006 yılında ortaya çıkan Teamgeist isimli top, her maç için ayrı üretilmesi ve üzerinde o maça ait detayların bulunması ile dikkat çekmişti. Dünya kupalarında bugüne kadar kullanılan toplar içinde en sonuncusu da 2014’e özel tasarlanan ve içinde kamera da bulunan Brazuca’dır.


log in

reset password

Back to
log in