Mobilbahis Giris

Dünya Kupalarına Damga Vuran Kaleciler


Bilindiği gibi Dünya Kupası 2018 yılında Rusya’da gerçekleşecek. 21.si düzenlenecek olan turnuvada bugüne kadar 8 farklı ülkenin takımı başarıya ulaştı. Elbette atılan goller ve sergilene oyun her zaman ön planda olmuştur. Ancak dünya kupalarına damga vuran kaleciler sayesinde başarıya giden uzun yolda kalenin emanet edildiği isim de hayli önemlidir. Çünkü iyi hücum maç kazandırır ama iyi savunma şampiyon yapar. Dünya kupaları tarihindeki unutulmayacak kaleci performanslarını gelin birlikte hatırlayalım.

1982 İspanya Dünya Kupası Ve Dino Zoff

Dünya kupalarına damga vuran kaleciler arasında aradan 35 yıl geçmesine rağmen hala efsane performansı ile hatırlanan isimlerin başında Dino Zoff gelir. İspanya ev sahipliğinde yapılan organizasyonda takımını adeta sırtlayıp şampiyonluğun en önemli mimarlarından biri haline gelen İtalyan kaleci o dönem verilen en iyi kaleci ödülünü de kazanmıştı.

Turnuvada İtalyan Milli Takımı’nın kaptanı olarak sahaya çıkan efsane kaleci şampiyonluğa uzanan turnuva sırasında tam 40 yaşında idi. Bu özelliği ile dünya kupası şampiyonluğu yaşayan en yaşlı kaleci ünvanını da hala elinde tutmaktadır.

Kariyeri adeta rekorlarla dolu olan İtalyan kaleci 1972 ve 1974 yılları arasında İtalya Milli Takımı ile çıktığı resmi uluslar arası müsabakalarda tam 1042 dakika boyunca koruduğu kalesini gole kapayarak ne kadar efsane olduğunu ispat etmiştir. 112 maçta milli takım formasını giye oyuncu 1983 yılında 41 yaşında iken futbola veda etmiştir. Aktif futbolculuk yaşamı sona erdikten sonra bir çok kulüpte teknik direktörlük görevi üstlenmiş ve en son İtalya Milli Takımını da çalıştırmıştır.

Kaybeden Efsane : Fabien Barthez

Futbolda genelde sonuçlar akılda kalır ama nadiren de olsa bazı performanslar hatırlanabiliyor. 1998 yılında ev sahibi Fransa’nın kalesini koruyan Fabien Barthez finalde penaltı atışları ile şampiyonluğu İtalya’ya bırakmalarına rağmen otoriteler tarafından en iyi kaleciler arasında gösterilmiştir. O dönem FIFA tarafından kendisine verilen altın eldiven ödülü de bunun kanıtıdır. Fransa’yı finale taşıyan kadro da Zinedine Zidane ile birlikte takımını sırtlayan oyuncuların başında gelen Fransız kaleci dazlak görüntüsü ve sempatik tavırları ile futbol severlerin beğenisini kazanmıştır.

Kaleci Mi Libero Mu? Tüm Yönleri İle Manuel Neuer

Dünya kupalarına damga vuran kaleciler arasında en vurucu performanslardan birine şüphesiz tecrübeli Alman kaleci imza atmıştır. 2014 yılında Brezilya’da düzenlenen dünya kupasında güçlü Alman Milli Takımı’nın kalesinde emniyet subabı olarak Manuel Neuer yer alıyordu. Takımın oyununa yaptığı pozitif katkı ile bilindik kaleci anlayışının dışında bir etki vermiştir. Kendi yarı sahasının başına kadar gelip takımının oyun kurduğu sırada bir pas istasyonu olarak da görev yapan kaleci daha aktif futbol yaşamı devam ederken bile efsaneler arasında gösterilmeye başlandı. Dünya Kupası 2018’de de Alman Milli Takımı’nın kalesi Neuer’e emanet.


log in

reset password

Back to
log in