Mobilbahis Giris

Dünya Kupalarına Damga Vuran En İyi 10 Futbolcu


Ülke olarak hepimizin matematiğini geliştiren gruptan çıkma hesapları ile yine yüz yüzeyiz. Dünya Kupası 2018 yaklaşırken finallere doğru yürüdüğümüz yolda her zamanki gibi stres altındayız. Zaten artık normal şekilde kazanılan başarılar bizi tatmin etmiyor. Çünkü adrenalin katsayımız bütün uluslar arası organizasyonlarda daha da yükseliyor. Biraz geçmişe gidip futbolun keyifli yanlarının olduğunu da hatırlamak isteyenler için dünya kupalarına damga vuran en iyi 10 futbolcu listesi hazırladık. Bakalım düşündüğünüz isimler listede var mı?

  • Just Fontaine (Fransa)

1953-1962 yılları arasında aktif olarak futbol oynayan ve 29 yaşında sakatlanıp futbolu bırakmak zorunda kalan Fransız efsane bir dünya kupası içinde en çok gol atan oyuncu konumundadır. 9 yıllık kariyeri boyunca 3 kez ayağı kırılan Fontaine 1958 yılında İsveç’te düzenlenen dünya kupasında gol kralı olmuştur.

  • Franz Beckenbauer (Almanya)

Futbola bir dönem damgasını vuran libero mevkisinin atası herhalde Beckenbauer’dir. Farklı savunma anlayışı ve bir defans oyuncusundan beklenmeyecek kadar üstün tekniği ile 1974 Dünya Kupası’nı kazanan Alman Milli Takımı’nın en önemli figürlerinden biri olmuştur.

  • Ronaldo Luis Nazario de Lima (Brezilya)

Bugün belki genç neslin Ronaldo algısı farklı ama orijinal sevenler için sambacı versiyonu hala bir numaradır. 94 ve 2002 Dünya Kupalarında milli takım kadrosun yer alan ve 2002 yılında finalde attığı iki gol ile Brezilya’ya kupayı getiren futbolcu 3 kez de FIFA tarafından yılın oyuncusu ödülüne layık görüldü.

  • Zinedine Zidane (Fransa)

Dünya futbolundaki ekol isimlerden olan Zidane dünya kupalarındaki performansı ile hala hatırlanır. 1998,2000 ve 2003 yıllarında 3 kez en iyi oyuncu ödülünü FIFA tarafından almıştır.

  • Gerd Müller (Almanya)

Şu an aktif olarak forma giyen Müller de iyi bir futbolcu ama dünya kupalarına damga vuran en iyi 10 futbolcu arasında yer verdiğimiz Muller 1970 ve 1974 yıllarında Alman Milli Takımı’nın efsane gölcüsü. 85 gol ile bir takvim yılında en çok gol atan oyuncu rekorunu 40 yıl elinde bulunduran Muller’in bu rekoru daha sonra Messi tarafından kırıldı.

  • Roberto Baggio (İtalya)

94 finalinde Brezilya’ya karşı son penaltıyı dışarı atarak kupa tarihindeki en hüzünlü anlardan birini dünya hafızalarına armağan eden İtalyan oyuncu 90,94 ve 98 dünya kupalarında İtalya Milli Takımı ile ortaya koyduğu başarılı performans ile hala alkışlanır halde.

  • Miroslav Klose (Almanya)

Dünya Kupalarının en çok gol atan oyuncusu rekorunu elinde bulunduran Klose son döneme ambargo koyan Alman Milli Takımının lokomotifleri arasındadır. Futbolcunun toplam 16 golü bulunmakta.

  • Hakan Şükür (Türkiye)

Şampiyonluk veya gol krallığı yaşamasa da Dünya Kupası finallerinde atılan en hızlı gölün sahibi olarak bu listeye girmesi gereken efsane bir golcüdür. 10.89’uncu saniyede Güney Kore’ye attığı gol ile rekoru elinde bulundurur.

  • Diego Armando Maradona (Arjantin)

Arjantinli efsane dünya kupası deyince akla gelen futbolcuların başında geliyor. Ardı ardına 4 dünya kupasına katılmayı başaran Maradona, 1986 yılında ülkesine bu kupayı getiren kadronun yıldızıdır.

10 – Pele (Brezilya)

Dünya kupasına damga vuran en iyi 10 futbolcu listesinde yaramaz çocuğu saymamak futbol tanrılarını kızdırır. Brezilyalı efsane 3 kez kupayı ellerine almış ve dünya tarihinin unutulmaz oyuncuları arasında yer almıştır.


log in

reset password

Back to
log in