Dünya Kupasını En Fazla Kazanan Ülkeler

Düzenlenen en büyük çaplı spor organizasyonu olan FIFA Dünya Kupası her 4 yılda bir dünyadaki bütün futbol severleri ortak bir paydada buluşturmaya devam ediyor. Dünya kupasını en fazla kazanan ülkeler belki şimdiden zirve hesapları yapmaya başladılar ama bu organizasyon finalin çok daha ötesinde anlamlar barındırıyor. Futbolun sadece kazanmak olmadığını bize anlatırcasına keyif almayı ve oynanan oyunun güzelliğinin aslında sonuçtan daha önemli olduğunu bize hatırlatıyor. Dünya kupası 2018 elemelerine tanık olduğumuz şu günlerde umarız ki ülke olarak turnuvaya katılıp bu heyecana ortak oluruz. Bugüne kadar 20 kez düzenlenen bu futbol festivalinin hafızalara kazınmış anlarına yakından bakalım.

20 Final 8 Kazanan

1930 yılında Uruguay ev sahipliği ile başlayan ve tam 87 yıldır devam eden dünya kupası serüveni bugüne kadar 20 adet finale sahne olmuştur. Bu 20 finalde 8 farklı ülke takımı kupayı kazanmıştır. Evinde düzenlenen ilk organizasyonda başarıya ulaşan Uruguay tarihin ilk dünya kupasına sahiptir. Bu tarihten itibaren 4 yılda bir düzenlenme kararı alınan turnuvaya 1938 yılından sonra 2. Dünya Savaşı nedeni ile zorunlu olarak bir ara verilmiştir. 12 yıl süren bu aranın ardından 1950 yılında Brezilya’da düzenlenen dünya kupasında tekrar mutlu sona ulaşan Uruguay olmuştur. Bu kupa Uruguay açısından ikinci ve son dünya kupası niteliğindedir. 1950’de düzenlenen bu turnuvada FIFA tarafından Asya gruplarına katılmamız istenince Avrupa grupları arasında yer almak isteyişimiz neticesinde protesto ederek katılmadık

1954 yılında ülke olarak ilk kez İsviçre’de düzenlenen turnuvaya katıldık. 7-2 yenilerek elendiğimiz dönemin adı ile Federal Almanya kupaya uzanan ülke oldu.  Bu tarihten dört yıl sonra 1958 yılına gelindiğinde Brezilya efsanesi adından söz ettirmeye başladı.

Güney Amerika’nın Kavruk Çocukları

Dünya Kupasını en fazla kazanan ülkeler arasında 5 dünya kupasını müzesinde bulundurarak ilk sırada yer alan Brezilya bu alandaki başarısını somut kanıtlarla dünyaya duyurmuş oluyor.

1958 yılında İsveç ev sahipliğinde düzenlenen turnuvada finalde ev sahibi ile karşılaşan Brezilya sahadan 5-2 galip ayrılarak ilk dünya kupası zaferine ulaşmıştır. O zamana kadar final oynayan bütün ev sahibi takımların kupaya ulaştığı düşünülürse Brezilya’nın yaptığı işin büyüklüğü daha net anlaşılıyor.  1962 yılında Şili’de Çekoslovakya’yı 3-1, 1970 yılında Meksika’da İtalya’yı 4-1 mağlup eden Brezilya 12 yıl içinde 3 ez kupaya uzanmıştır.

1994 yılında ABD ev sahipliğine bir kez daha sahneye çıkan sambacılar 0-0 biten normal süre sonrası İtalya’yı 4-3 penaltılarla saf dışı bırakarak 4. Kupasını kazanmıştır. 8 yıl Japonya’da sonra bu kez yarı finalde bizi eleyen brezilya finalde de Almanya’yı 2-0 yenerek kupayı beşlemiştir ve dünya kupasını en fazla kazanan ülkeler arasında ilk sırayı almıştır.